Skip links

BLEFARİT - Göz Kapağı Kirpik İltihabı Hastalığı

Blefarit göz kapaklarının iltihaplanmasıdır. Blefarit genellikle göz kapaklarının kenarları boyunca her iki gözü de etkiler.

Blefarit genellikle kirpik diplerindeki küçük yağ bezlerinin tıkanmasıyla tahrişe ve kızarıklığa neden olduğunda ortaya çıkar. Birkaç hastalık ve durum blefarite neden olabilir.

Katarakt akıllı lens ameliyatı

Hastalığın Belirtileri

Blefarit belirtileri ve semptomları tipik olarak sabahları daha kötüdür. İçerirler:

 • Sulu gözler
 • Kırmızı gözler
 • Yağlı görünen göz kapakları
 • Kaşıntılı göz kapakları
 • Kırmızı, şişmiş göz kapakları
 • Göz çevresindeki deride pullanma
 • Kabuklu kirpikler
 • Göz kapağı yapışması
 • Daha sık yanıp sönme
 • Işığa duyarlılık
 • Gözlerde kumlu, yanma veya batma hissi
 • Genellikle göz kırpmayla düzelen bulanık görme

Ne zaman doktora görünmeli

İyi hijyene rağmen iyileşmeyen blefarit belirti ve semptomlarınız varsa – düzenli temizlik ve etkilenen bölgenin bakımı – doktorunuzdan randevu alın.

Blefarit genellikle tedavisi zor olan kronik bir durumdur. Blefarit rahatsız edici ve çirkin olabilir. Ancak genellikle görme yeteneğinizde kalıcı hasara neden olmaz ve bulaşıcı değildir.

Hastalığın nedenleri

Blefaritin kesin nedeni net değildir. Aşağıdakilerden bir veya daha fazlasıyla ilişkili olabilir:

 • Seboreik dermatit – kafa derisi ve kaşlarda kepek
 • Enfeksiyon
 • Göz kapaklarınızdaki tıkanmış veya arızalı yağ bezleri
 • Rosacea – yüzde kızarıklık ile karakterize bir cilt durumu
 • Göz ilaçlarına, kontakt lens solüsyonlarına veya göz makyajına karşı alerjik reaksiyonlar dahil alerjiler
 • Kirpik akarları veya bitleri
 • Kuru gözler

Komplikasyonlar

Blefaritiniz varsa, aşağıdaki sorunları yaşayabilirsiniz:

Kirpik sorunları:

Blefarit, kirpiklerinizin dökülmesine, anormal şekilde büyümesine (yanlış yönlendirilmiş kirpikler) veya renk kaybetmesine neden olabilir.

Göz kapağı cilt sorunları:

Uzun süreli blefarit nedeniyle göz kapaklarınızda yara izi oluşabilir. Veya göz kapağı kenarları içe veya dışa doğru dönebilir.

Aşırı yırtılma veya kuru gözler:

Anormal yağlı salgılar ve kepekle ilişkili pullanma gibi göz kapaklarından dökülen diğer kalıntılar gözyaşı filminizde birikebilir – gözyaşı oluşturan su, yağ ve mukus solüsyonu.

Anormal gözyaşı filmi, göz kapaklarınızın nemli kalmasını engeller. Bu, gözlerinizi tahriş edebilir ve kuru göz veya aşırı yırtılma belirtilerine neden olabilir.

arpacık Arpacık, kirpik diplerinde gelişen bir enfeksiyondur. Sonuç, göz kapağınızın kenarında ağrılı bir yumrudur. Arpacık genellikle en çok göz kapağının yüzeyinde görünür.

Şalazyon, meibomian kisti. Kirpiklerin hemen arkasında, göz kapağının kenarındaki küçük yağ bezlerinden birinde tıkanıklık olduğunda bir şalazyon oluşur. Bu tıkanıklık, göz kapağının şişmesine ve kızarmasına neden olan bezin iltihaplanmasına neden olur. Bu, temizlenebilir veya sert, hassas olmayan bir yumruya dönüşebilir.

Kronik pembe göz. Blefarit, tekrarlayan pembe göz nöbetlerine (konjonktivit) yol açabilir.

Korneada yaralanma. İltihaplı göz kapaklarından veya yanlış yönlendirilmiş kirpiklerden kaynaklanan sürekli tahriş, korneanızda bir yara oluşmasına neden olabilir. Yeterli gözyaşı olmaması kornea enfeksiyonu riskinizi artırabilir.

Hastalığın Teşhisi

Blefariti teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

Gözlerini incelemek. Doktorunuz göz kapaklarınızı ve gözlerinizi incelemek için özel bir büyüteç kullanabilir.

Test için cildi temizleme. Bazı durumlarda, doktorunuz göz kapağınızda oluşan yağ veya kabuk örneğini almak için bir bez kullanabilir. Bu numune bakteri, mantar veya alerji kanıtı için analiz edilebilir.

Hastalığın Tedavisi

Gözlerinizi yıkamak ve sıcak kompresler kullanmak gibi kişisel bakım önlemleri, çoğu blefarit vakası için gerekli olan tek şey olabilir. Kişisel bakım önlemleri yeterli değilse, doktorunuz aşağıdakileri içeren reçeteli tedaviler önerebilir:

Enfeksiyonla savaşan ilaçlar. Göz kapağına uygulanan antibiyotiklerin semptomların giderilmesini sağladığı ve göz kapaklarının bakteriyel enfeksiyonunu giderdiği gösterilmiştir. Bunlar, göz damlaları, kremler ve merhemler dahil olmak üzere çeşitli formlarda mevcuttur.

Topikal antibiyotiklere yanıt vermezseniz, doktorunuz oral antibiyotik önerebilir.

Enflamasyonu kontrol etmek için ilaçlar. Bunun için steroid göz damlaları veya merhemler kullanılır, genellikle sadece diğer tedavilere yanıt vermeyen kişiler için. Doktorunuz hem antibiyotik hem de antiinflamatuar ilaçlar reçete edebilir.

Bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar. Topikal siklosporinin (Restasis), blefaritin bazı belirti ve semptomlarını hafiflettiği gösterilmiştir.

Altta yatan koşullar için tedaviler. Seboreik dermatit, rozasea veya diğer hastalıkların neden olduğu blefarit, altta yatan hastalığın tedavisi ile kontrol altına alınabilir.

Yoğun darbeli ışık kullanmak gibi diğer tedavi seçenekleri, bezlerin tıkanıklığını açabilir. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Blefarit nadiren tamamen kaybolur. Başarılı tedavi ile bile, durum sıklıkla kroniktir ve göz kapağı fırçalamaları ile günlük bakım gerektirir. Tedaviye yanıt vermezseniz veya kirpikleriniz de döküldüyse veya yalnızca bir gözünüz etkilendiyse, duruma lokalize göz kapağı kanseri neden olabilir.

Yaşam tarzı ve evde tedavi

Çoğu blefarit vakası için gereken tek tedavi kendi kendine bakım önlemleri olabilir.

Gözlerinizi her gün temizleyin

Blefaritiniz varsa, yanmalar sırasında günde iki ila dört kez ve durum kontrol altına alındıktan sonra günde bir veya iki kez bu kişisel bakım çözümünü uygulayın:

Göz kapaklarınızdaki kabuklu birikintileri gevşetmek için kapalı gözünüze birkaç dakika sıcak bir kompres uygulayın.

Temiz bir bez veya temiz bir parmak kullanarak göz kapaklarına sıkıca ama nazikçe masaj yapın.

Kirpiklerinizin tabanındaki yağlı kalıntıları veya pulları temizlemek için hemen temiz bir bez veya ılık suyla nemlendirilmiş pamuklu uçlu aplikatör ve birkaç damla seyreltilmiş bebek şampuanı veya reçetesiz göz kapağı temizleyicisi kullanın. Her göz için farklı temiz bir bez kullanın.

Bazı durumlarda, göz kapaklarınızın kenarlarını kirpiklerinize temizleme konusunda daha dikkatli olmanız gerekebilir. Bunu yapmak için göz kapağınızı nazikçe gözünüzden çekin ve bir bezle kirpik diplerini nazikçe ovalayın. Bu, bezle korneanızın zarar görmesini önlemeye yardımcı olur.

Göz kapaklarınızı bu şekilde temizledikten sonra doktorunuza topikal bir antibiyotik merhem kullanıp kullanmayacağınızı sorun.

Göz kapaklarınızı ılık suyla durulayın ve temiz, kuru bir havluyla nazikçe kurulayın.

Göz kapaklarınız iltihaplandığında göz makyajı kullanmayı bırakmanız yardımcı olabilir. Makyaj, göz kapaklarınızı temiz ve kalıntılardan arındırmayı zorlaştırabilir. Ayrıca, makyajın bölgeye bakterileri yeniden sokması veya alerjik reaksiyona neden olması mümkündür.

Reçetesiz suni gözyaşı deneyin. Bu göz damlaları kuru gözleri rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Kepek ve akarları kontrol edin

Blefaritinize katkıda bulunan kepek varsa, doktorunuzdan kepek şampuanı önermesini isteyin. Kepek şampuanı kullanmak blefarit belirtilerinizi ve semptomlarınızı hafifletebilir.

Göz kapaklarınızda günlük olarak çay ağacı yağı şampuanı kullanmak akarlarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Veya reçetesiz satılan %50 çay ağacı yağı ile haftada bir göz kapaklarınızı nazikçe ovmayı deneyin. Altı hafta içinde iyileşme görmezseniz doktorunuzla iletişime geçin. Ve cildinizi veya gözlerinizi tahriş ederse çay ağacı yağını kullanmayı bırakın.