Skip links

Blefaroplasti- Göz kapağı ameliyatı

Blefaroplasti- Göz kapağı ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti), Üst ve Alt göz kapaklarındaki fazla deri veya yağın alınması için yapılan kozmetik cerrahidir.

Amaç, Deforme veya sarkık göz kapaklarını veya göz torbalarını iyileştirmektir.

Katarakt akıllı lens ameliyatı

Göz kapağı kaldırma veya blefaroplasti, cildinize ve göz kapaklarınıza yağ eklemek veya çıkarmak için yapılan bir prosedürdür.

“Göz kapağı kaldırma” terimi yanlış bir adlandırmadır çünkü ameliyat sırasında göz kapağı tam olarak kaldırılmaz.

Üst göz kapağı blefaroplasti ameliyatı, deri ve yağın alınmasına izin vermek için kesiler kullanır. Daha sonra, bir göz kapağı kırışıklığı oluşturmak için cildi bir araya getirmek için ince bir dikiş kullanılır.

Alt göz kapağı ameliyatında ise, kirpik çizgisinin hemen altında cilt kesileri veya transkonjonktival yaklaşım olarak adlandırılan göz kapağının iç kısmında bir kesi ile yağın alınması veya eklenmesi gereken hastalar için mükemmel hale getirir. Bu yaklaşım, çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için göz kapağı derisinin lazerle yenilenmesiyle bilikte yapılabilir.

Göz kapağı ameliyatı hangi durumlarda yapılmalıdır?

Yaşlılık veya kilo veya genetik sebeblerden dolayı, Üst göz kapağındaki fazla deri ve yağ, göz kapağında ağırlık, şişlik yaratarak üst göz kapağınız görüş alanınızı engelleyen bir hale gelebilir. Üst göz kapağı yani blefaroplasti, fazla deriyi ve yağı çıkarmak için yapılır ve böylelikle kapak düşüklüğü engellenerek görüş alanını artar ve görüşünüzü iyileştirebilir.

Alt göz kapağı blefaroplasti ameliyatı, fazla deriyi çıkarmak ve yağ ekleyerek veya çıkararak göz kapağı konturunu iyileştirmek için yapılabilir. Bazen sarkmayı düzeltmek için göz kapağını sıkmak gerekirken, kırışıklıkları ve cilt dokusunu iyileştirmek için lazer cilt yenileme kullanılabilir.

Kimler göz kapağı ameliyatı için iyi bir adaydır?

Gerçekten görüş sorunu yaşayan ve gerçekçi beklentileri olan, sağlığı iyi olan kişiler göz kapağı ameliyatı için uygundur.

Göz kapağı ameliyatına nasıl hazırlanırsınız?

Göz kapağı ameliyatından önce doktorunuz tarafından detaylı bir muayeneden geçirilirsiniz ve blefaroplasti ile işlemle ilgili potansiyel riskler ve faydalar hakkında doktorunuz sizi bilgilendirir. Hasta, doktorun ameliyat öncesi talimatlarını dikkatli bir şekilde takip etmeli ve ameliyat gününden önce ameliyat sonrası talimatları iyice gözden geçirmelidir.

 

Genelde blefaroplasti ameliyatları lokal anestezi ile yapılır. İntravenöz sedasyon veya genel anestezi kullanılıyorsa, doktorunuzun öncesinde sizi ameliyat için bir detaylı muayeneden geçirmesi gerekebilir.

Göz kapağı ameliyatı için iyileşme süresi ne kadardır?

Hastalar genellikle blefaroplastiden sonra kısa bir iyileşme süresine sahiptir. Morarma ve şişlik genellikle ameliyattan sonraki gün daha kötü olsa da hızla kaybolmaya başlarlar. İlk 48 saat boyunca, soğuk kompreslerin kullanılması göz ve yüz çevresindeki morarma ve şişmeyi büyük ölçüde azaltabilir. Yürüme gibi hafif aktiviteler de iyileşmeyi hızlandırır. İnce bandajlar genellikle insizyon bölgelerine yerleştirilir ve birkaç gün içinde çıkarılırken dikişler ciltte yaklaşık bir hafta kalabilir. Bazen, çıkarılmasını gerektirmeyen kendi kendini yok eden dikişler kullanılır.

Çoğu hasta, blefaroplastiden yedi ila 10 gün sonra normal aktivitelerine döner. Göz kapağı ameliyatından iki hafta sonra, morarma ve şişliklerin çoğu düzelecektir.