Skip links

Diyabetik Retinopati - Şekere Bağlı Göz Hastalıkları

Diyabetik retinopati gözleri etkileyen bir diyabet komplikasyonudur. Gözün arkasındaki ışığa duyarlı dokunun (retina) kan damarlarının zarar görmesinden kaynaklanır.

Katarakt akıllı lens ameliyatı

Başlangıçta diyabetik retinopati hiçbir belirtiye veya sadece hafif görme sorunlarına neden olabilir. Ama körlüğe kadar gidebilir.

Durum, tip 1 veya tip 2 diyabeti olan herkeste gelişebilir. Şeker hastalığınız ne kadar uzun sürerse ve kan şekeriniz ne kadar az kontrol edilirse, bu göz komplikasyonunu geliştirme olasılığınız o kadar artar.

Belirtiler

Diyabetik retinopatinin erken evrelerinde semptomlarınız olmayabilir. Durum ilerledikçe, şunları geliştirebilirsiniz:

– Görüşünüzde yüzen noktalar veya koyu renkli şeritler (uçanlar)

-Bulanık görme

-Dalgalı görüş

-Görüşünüzde karanlık veya boş alanlar

– Görme kaybı

Ne zaman bir göz doktoruna görünmeli

Diyabetinizin dikkatli yönetimi, görme kaybını önlemenin en iyi yoludur. Şeker hastalığınız varsa, görüşünüz iyi görünse bile, yıllık göz muayenesi için göz doktorunuza görünün.

Hamileyken diyabet gelişimi (gebelik diyabeti) veya hamile kalmadan önce diyabet hastası olmak diyabetik retinopati riskinizi artırabilir. Hamileyseniz, göz doktorunuz hamileliğiniz boyunca ek göz muayeneleri önerebilir.

Görüşünüz aniden değişirse veya bulanık, sivilceli veya puslu hale gelirse hemen göz doktorunuza başvurun.

Hastalığın Nedenleri

Zamanla, kanınızda çok fazla şeker bulunması, retinayı besleyen küçük kan damarlarının tıkanmasına ve kan akışının kesilmesine neden olabilir. Sonuç olarak, göz yeni kan damarları oluşturmaya çalışır. Ancak bu yeni kan damarları düzgün gelişmez ve kolayca sızabilir.

İki tip diyabetik retinopati vardır:

Erken diyabetik retinopati. Proliferatif olmayan diyabetik retinopati (NPDR) olarak adlandırılan bu daha yaygın formda, yeni kan damarları büyümüyor (çoğalıyor).

NPDR’niz olduğunda, retinanızdaki kan damarlarının duvarları zayıflar. Küçük damarların duvarlarından çıkıntı yapan küçük çıkıntılar, bazen retinaya sıvı ve kan sızdırıyor. Daha büyük retina damarları da genişlemeye ve çap olarak düzensizleşmeye başlayabilir. NPDR, daha fazla kan damarı tıkandıkça hafiften şiddetliye doğru ilerleyebilir.

Bazen retina kan damarı hasarı, retinanın orta kısmında (makula) sıvı birikmesine (ödem) yol açar. Makula ödemi görmeyi azaltıyorsa kalıcı görme kaybını önlemek için tedavi gerekir.

İleri diyabetik retinopati. Diyabetik retinopati, proliferatif diyabetik retinopati olarak bilinen bu daha şiddetli tipe ilerleyebilir. Bu tipte, hasarlı kan damarları kapanır ve retinada yeni, anormal kan damarlarının büyümesine neden olur. Bu yeni kan damarları kırılgandır ve gözünüzün merkezini (vitreus) dolduran berrak, jöle benzeri maddeye sızabilir.

Sonunda, yeni kan damarlarının büyümesinden kaynaklanan yara dokusu, retinanın gözün arkasından ayrılmasına neden olabilir. Yeni kan damarları gözdeki normal sıvı akışına müdahale ederse, göz küresinde basınç oluşabilir. Bu birikim, gözünüzden beyne görüntü taşıyan sinire (optik sinir) zarar vererek glokoma neden olabilir.

Risk faktörleri

Şeker hastalığı olan herkes diyabetik retinopati geliştirebilir. Göz rahatsızlığı geliştirme riski aşağıdakilerin bir sonucu olarak artabilir:

-Uzun süredir şeker hastası olmak

-Kan şekeri seviyenizin zayıf kontrolü

-Yüksek kan basıncı

-Yüksek kolestorol

-Gebelik

-Sigara kullanımı

Komplikasyonlar

Diyabetik retinopati, retinadaki anormal kan damarlarının büyümesini içerir. Komplikasyonlar ciddi görme sorunlarına yol açabilir:

Vitreus kanaması. Yeni kan damarları, gözünüzün merkezini dolduran berrak, jöle benzeri maddeye kanabilir. Kanama miktarı azsa, yalnızca birkaç karanlık nokta (uçan cisimler) görebilirsiniz. Daha şiddetli vakalarda kan, vitreus boşluğunu doldurabilir ve görüşünüzü tamamen engelleyebilir.

Vitreus kanaması tek başına genellikle kalıcı görme kaybına neden olmaz. Kan genellikle birkaç hafta veya ay içinde gözden temizlenir. Retinanız hasar görmedikçe, görüşünüz muhtemelen eski netliğine dönecektir.

Retina dekolmanı. Diyabetik retinopati ile ilişkili anormal kan damarları, retinayı gözün arkasından uzağa çekebilen yara dokusunun büyümesini uyarır. Bu, görüşünüzde yüzen noktalara, ışık parlamalarına veya ciddi görme kaybına neden olabilir.

Glokom. Gözünüzün ön kısmında (iris) yeni kan damarları büyüyebilir ve gözdeki normal sıvı akışını engelleyerek gözde basınç oluşmasına neden olabilir. Bu basınç, gözünüzden beyne görüntü taşıyan sinire (optik sinir) zarar verebilir.

Körlük. Diyabetik retinopati, makula ödemi, glokom veya bu koşulların bir kombinasyonu, özellikle koşullar kötü yönetilirse tam görme kaybına neden olabilir.

Hastalığı Önleme

Diyabetik retinopatiyi her zaman önleyemezsiniz. Bununla birlikte, düzenli göz muayeneleri, kan şekerinizin ve kan basıncınızın iyi kontrolü ve görme sorunlarına erken müdahale, ciddi görme kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Diyabetiniz varsa, aşağıdakileri yaparak diyabetik retinopatiye yakalanma riskinizi azaltın:

Diyabetinizi yönetin. Sağlıklı beslenmeyi ve fiziksel aktiviteyi günlük rutininizin bir parçası haline getirin. Her hafta yürüyüş gibi en az 150 dakika orta düzeyde aerobik aktivite yapmaya çalışın. Belirtildiği şekilde diyabet ilaçları veya insülin alın.

Kan şekeri seviyenizi izleyin. Kan şekeri seviyenizi günde birkaç kez veya hastaysanız veya stres altındaysanız daha sık olarak kontrol etmeniz ve kaydetmeniz gerekebilir. Doktorunuza kan şekerinizi ne sıklıkla test etmeniz gerektiğini sorun.

Glikozile hemoglobin testi hakkında doktorunuza danışın. Glikozile hemoglobin testi veya hemoglobin A1C testi, testten önceki iki ila üç aylık dönem için ortalama kan şekeri seviyenizi yansıtır. Diyabetli çoğu insan için A1C hedefi %7’nin altında olmaktır.

Tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü kontrol altında tutun. Sağlıklı yiyecekler yemek, düzenli egzersiz yapmak ve fazla kilolardan kurtulmak yardımcı olabilir. Bazen ilaca da ihtiyaç duyulur.

Sigara içiyorsanız veya diğer tütün türlerini kullanıyorsanız, bırakmanız için doktorunuzdan yardım isteyin. Sigara içmek, diyabetik retinopati dahil olmak üzere çeşitli diyabet komplikasyonları riskinizi artırır.

Görme değişikliklerine dikkat edin. Görüşünüz aniden değişirse veya bulanık, benekli veya puslu hale gelirse hemen göz doktorunuza başvurun.

Unutmayın, diyabet mutlaka görme kaybına yol açmaz. Diyabet yönetiminde aktif bir rol almak, komplikasyonları önlemede uzun bir yol kat edebilir.

Hastalığın Teşhisi

Diyabetik retinopati, en iyi şekilde kapsamlı bir göz muayenesi ile teşhis edilir. Bu muayene için gözünüze konulan damlalar göz bebeklerinizi büyütür (genişler) ve doktorunuzun gözlerinizin içini daha iyi görebilmesini sağlar.

Muayene sırasında göz doktorunuz, gözlerinizin iç ve dış kısımlarında anormallikler arayacaktır.

Floresan Anjiyografi

Gözleriniz açıldıktan sonra kolunuzdaki bir damara boya enjekte edilir. Daha sonra boya gözlerinizin kan damarlarında dolaşırken resimler çekilir. Görüntüler kapalı, kırılmış veya sızdıran kan damarlarını tam olarak belirleyebilir.

Optik koherens tomografi (OCT)

Bu test ile resimler retinanın kalınlığını gösteren kesitsel görüntüler sağlar. Bu, varsa, retina dokusuna ne kadar sıvı sızdığını belirlemeye yardımcı olacaktır. Daha sonra, tedavinin nasıl seyir ettiğini izlemek için OCT testleri ile takip edilecektir.

Hastalığın Tedavisi

Büyük ölçüde sahip olduğunuz diyabetik retinopatinin tipine ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olan tedavi, ilerlemeyi yavaşlatmaya veya durdurmaya yöneliktir.

Erken Diyabetik Retinopati Tedavisi

Hafif veya orta derecede proliferatif olmayan diyabetik retinopatiniz varsa, hemen tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Bununla birlikte, göz doktorunuz ne zaman tedaviye ihtiyacınız olabileceğini belirlemek için gözlerinizi yakından izleyecektir.

Diyabet yönetiminizi iyileştirmenin yolları olup olmadığını belirlemek için diyabet doktorunuzla (endokrinolog) birlikte çalışın. Diyabetik retinopati hafif veya orta derecede olduğunda, iyi kan şekeri kontrolü genellikle ilerlemeyi yavaşlatabilir.

İleri Diyabetik Retinopati Tedavisi

Proliferatif diyabetik retinopati veya makula ödeminiz varsa, acil tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Retinanızla ilgili belirli sorunlara bağlı olarak seçenekler şunları içerebilir:

Göze ilaç enjekte etmek. Vasküler endotelyal büyüme faktörü inhibitörleri olarak adlandırılan bu ilaçlar, gözün vitreusuna enjekte edilir. Yeni kan damarlarının büyümesini durdurmaya ve sıvı birikimini azaltmaya yardımcı olurlar.

Bu ilaçlar topikal anestezi kullanılarak enjekte edilir. Enjeksiyonlar, enjeksiyondan 24 saat sonra yanma, yırtılma veya ağrı gibi hafif rahatsızlıklara neden olabilir.

Bu enjeksiyonların tekrarlanması gerekecektir. Bazı durumlarda, ilaç fotokoagülasyon ile birlikte kullanılır.

Fotokoagülasyon

Fokal lazer tedavisi olarak da bilinen bu lazer tedavisi, gözdeki kan ve sıvı sızıntısını durdurabilir veya yavaşlatabilir. İşlem sırasında anormal kan damarlarından sızıntılar lazer yanıkları ile tedavi edilir.

Fokal lazer tedavisi

Genellikle doktorunuzun muayenehanesinde veya göz kliniğinde tek seansta yapılır. Ameliyattan önce makula ödeminden dolayı görme bulanıklığı yaşadıysanız, tedavi görüşünüzü normale döndürmeyebilir, ancak muhtemelen makula ödeminin kötüleşme olasılığını azaltır.

Panretinal fotokoagülasyon

Scatter lazer tedavisi olarak da bilinen bu lazer tedavisi anormal kan damarlarını küçültebilir. İşlem sırasında retinanın makuladan uzak bölgeleri, saçılmış lazer yanıkları ile tedavi edilir. Yanıklar anormal yeni kan damarlarının küçülmesine ve yaralanmasına neden olur.

Bu işlemler bir hastanede Göz Kliniğinde iki veya daha fazla seansta yapılır. İşlemden yaklaşık bir gün sonra görüşünüz bulanık olacaktır. İşlemden sonra bir miktar çevresel görüş veya gece görüşü kaybı mümkündür.

Vitrektomi

Bu prosedür, gözün ortasındaki (vitreus) kanı ve retinayı çeken yara dokusunu çıkarmak için gözünüze küçük bir kesi kullanır. Lokal veya genel anestezi kullanılarak bir ameliyat merkezinde veya hastanede yapılır.

Tedavi diyabetik retinopatinin ilerlemesini yavaşlatabilir veya durdurabilir, ancak bu bir tedavi değildir. Diyabet ömür boyu süren bir durum olduğundan, gelecekte retina hasarı ve görme kaybı hala mümkündür.

Diyabetik retinopati tedavisinden sonra bile düzenli göz muayenelerine ihtiyacınız olacak. Bir noktada, ek tedaviye ihtiyacınız olabilir.