Skip links

Doğal Canlı ve Sağlıklı Gözler için 5 İpucu

1. Göz kokteyli

Yüksek su içermesi sebebiyle, iyi bir besin olan salatalık dilimlerini zaman zaman gözlerinize yerleştirmek, zamanla gözlerimizde oluşan koyu halkalar için en etkili ilaçlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Salatalık dilimlerinin faydasını, önce dilimleri dondurarak buzun iltihap azaltıcı özelliği ile arttırabilirsiniz.

Hatta bu salatalıktan en iyi şekilde yararlanmak için, rendeleyerek değerli suyunu sıkabilirsiniz. Daha sonra salatalık suyunu gözünüzün karanlık bölgelerine pamuklu pedler kullanarak uygulayarak, on beş dakika kadar bekletiniz. Bunu yaparak, göz etrafından etkilenen bölgelerde, salatalık suyunun yoğun ve rahatlatıcı etkisini çok daha etkili bir şekilde hissedebilirsiniz.

2. Göz Aerobiği

Göz çevresindeki kasların sıklıkla gerilmesin, gözlerinizin yorgun ve yaşlı görünümlü olmasına sebep olur.

Bu, özellikle gün içerisinde aynı aktiviteyi yapmak veya gün boyu bilgisayar veya telefon ekranına bakmak gibi defalarca tekrarlanan alışkanlıklardan sonra ortaya çıkan bir durumdur.

Gözlerinizi rahatlatmak ve gözünüzün etrafında gün boyunca gerilen göz çevresi kaslarınızı gevşetmek için yapabileceğiniz birçok egzersiz var. Evde veya yalnız kaldığınızda yapılması tavsiye edilen harika bir egzersiz, gözlerinizi mümkün olduğunca geniş açmak ve otuz kez hızlıca mümkün olduğunca geniş açıktan sonra tamamen kapatmaktır.

Bir diğer egzersiz ise, işaret parmağınız ile yatay, dikey ve bir daire çizerek hareket ettirirken parmağınızın ucunu gözlerinizle takip etmenizdir. Bu hareketleri yatmadan önce yapmak en iyisidir, böylece uykunuz boyunca gözleriniz rahatlamış olacaktır.

3. Yaşamın Kaynağı Sıvı Tüketimi

Gözleriniz için yapabileceğiniz tek bir şey olsaydı, oldukça fazla sıvı tüketmek olurdu. Günümüzün en büyük bir kısmını maalesef, TV, Bilgisayar ve Telefon ekranlarına bakarak geçirmekteyiz.

Günde minimum 2 litre su almak dışında, bir ekranın önünde ne kadar süre geçireceğinizi de yönetmeniz önemlidir. Bilgisayarı sık sık kullanıyorsanız, en azından her yarım saatte bir düzenli molalar verin ve gözlerinizi yormadan uzun süre ekran karşısında vakit geçirmediğinizden emin olun.

Bunu yaparken, kahve gibi fazla uyarıcıyı sıvı tüketmekten kaçının ve greyfurt, portakal suyu gibi vitamin ve su içeren içecekler tüketmeye özenin. Bunları tekrarladıkça göz bebeklerinizin nasıl büyüdüğünü ve göz akınızın beyazladığını fark edeceksiniz.

4. Gözlerinize Daha Fazla İlgi Gösterin

Göz egzersizleri gibi Göz masajı yapmak da, yorgun ve cansız gözleri canlandırmanın ve göz bölgesine daha fazla oksijen ve besin açısından zengin kan akışını tetiklemenin harika bir yoludur. Göz masajı ayrıca göz yorgunluğunu azaltmak ve göz etrafında oluşan ince çizgileri önlemek için etkili bir yoldur.

Göz masajı yapmak için, önce parmaklarınıza birkaç damla iyi kalitede hindistancevizi yağı veya zeytinyağı uygulayın. Ardından, göz iç bölgelerine, kaşlarınızın merkezine, gözünüzün dış kenarlarına ve göz altı bölgesine beş ila on dakika boyunca hafifçe parmak uçlarınızla masaj yapmaya başlayın.

Bu rutini günde en az bir kez yapın, yakında gözlerinizin etrafında ve içinde mümkün olmadığını düşündüğünüz bir parlaklık ve dolgunluk fark edeceksiniz.

5. Göz Sağlığınız İçin Yedikleriniz Çok Önemli

Görme kabiliyetinizi geliştiren besinler tüketmeye özen gösterin, sağlıklı ve canlı gözlere sahip olmak için doğru besin tüketmek çok önemlidir.

Yüksek C vitamini konsantrasyonu (yaş dejenerasyonunu önler) ve beta-karoten (görme için A Vitaminine dönüşür) içeriği sayesinde ıspanak tüketilmesi gereken sebzelerin başında gelir.

Menünüzde düzenli olarak havuç, avokado, lahana, brokoli, yumurta, domates, ayçiçeği çekirdeği ve sarımsak tüketmeye özen gösterin. Yaban mersini ve bitter çikolata gibi antioksidanlarla dolu diğer yiyeceklerle birlikte tüketmeye özen gösterin.

Antioksidanlar vücudunuzu, hücresel hasara neden olan ve yaşlanmayı hızlandıran etkenlere karşı korur. Sadece doğru yiyecekleri seçmek yetmez, aynı zamanda yanlış yiyeceklerden de kaçınmak gerekir. Organik et, balık ve sebze yemeye her zaman özen gösterin.