Skip links

Genel Göz Muayeleri

Göz muayenesi, görüşünüzü değerlendirmek ve göz hastalıklarını kontrol etmek için bir dizi test içerir. Göz doktorunuz muhtemelen çeşitli aletler kullanacak, gözlerinize parlak ışıklar tutacak ve bir dizi mercekle bakmanızı isteyecektir. Göz muayenesi sırasındaki her test, görüşünüzün veya göz sağlığınızın farklı bir yönünü değerlendirir.

katarakt ameliyatı,katarakt ameliyatı fiyatları,akıllı lens ameliyatı, Genel Göz MuayeneleriNeden düzenli göz muayenesi yaptırmalısınız

Göz muayenesi, göz problemlerini en erken aşamada, yani en tedavi edilebilir olduklarında tespit etmeye yardımcı olur. Düzenli göz muayeneleri, göz sağlığı uzmanınıza görme değişikliklerini düzeltmenize veya bunlara uyum sağlamanıza yardımcı olma şansı verir ve size gözlerinizin bakımıyla ilgili ipuçları sağlar. Ve bir göz muayenesi genel sağlığınıza dair ipuçları sağlayabilir.

Göz muayenesi ne zaman yapılmalı

Yaşınız, sağlığınız ve göz problemleri geliştirme riskiniz de dahil olmak üzere, ne sıklıkla göz muayenesine ihtiyacınız olduğunu çeşitli faktörler belirleyebilir. Genel yönergeler aşağıdaki gibidir:

Yetişkinler

Genel olarak, sağlıklıysanız ve görme sorunu belirtileriniz yoksa, bazı görme değişikliklerinin ve göz hastalıklarının başlaması muhtemel olan 40 yaşında tam bir göz muayenesi yaptırmanızı öneririz. Taramanızın sonuçlarına dayanarak, göz doktorunuz gelecekte ne sıklıkta göz muayenesi yaptırmanız gerektiğini önerebilir.

60 yaşında veya daha büyükseniz, gözlerinizi yılda bir veya iki kez kontrol ettirin.

Aşağıdaki durumlarda gözlerinizi daha sık kontrol ettirin:

Gözlük veya kontakt lens kullananlar,

Ailede göz hastalığı veya görme kaybı öyküsü varsa,

Diyabet gibi daha fazla göz hastalığı riskine sokan kronik bir hastalığınız varsa,

Göze tesir eden ve  yan etkileri olan ilaçlar alıyorsanız.

Şimdi göz probleniz var mı?

Geçmişte göz problemleriniz oldu mu?

Gözlük veya kontak lens kullanıyor musunuz? Eğer öyleyse, onlardan memnun musunuz?

Son yıllarda hangi sağlık sorunlarını yaşadınız?

Hangi ilaçları kullanıyorsun?

İlaçlara, yiyeceklere veya diğer maddelere alerjiniz var mı?

Göz ameliyatı oldunuz mu?

Ailenizde makula dejenerasyonu, glokom veya retina dekolmanı gibi göz problemleri olan var mı?

Sizde veya ailenizde diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı veya tüm vücudu etkileyebilecek başka sağlık sorunları var mı?

Göz muayenizden önce kendinize bu soruların cevaplarını hazırlamanızı tavsiye ederiz.

3 yaş ve altı çocuklar

Çocuğunuzun çocuk doktoru, muhtemelen çocuğunuzun gözlerini sağlıklı göz gelişimi açısından kontrol edecek ve en yaygın çocukluk çağı göz problemlerini arayacaktır – tembel göz, şaşılık veya yanlış hizalanmış gözler. 3 ila 5 yaşları arasında daha kapsamlı bir göz muayenesi, görme ve göz hizası ile ilgili sorunları arayacaktır. Özellikle Göz Tembelliği cocuklarda görülen bir hastalıktır ve 7 yaşına kadar mutlaka teşhis ve tedavi edilmelidir. İleri yaşlarda teşhis edilen göz tembelliğinin maalesef tedavisi yoktur ve genellikle tembel olan bir gözde cocuklarda hayat boyu kalıcı görme kaybına yol açar. Bu yüzden çocuklarınızı 2 yasından 7 yaşına kadar her yıl göz muayenesini yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

Okul çağındaki çocuklar ve ergenler

Çocuğunuzun anaokuluna başlamadan önce görüşünü kontrol ettirin. Çocuğunuzun doktoru bundan sonra ne sıklıkta göz muayenesi yapılması gerektiğini önerebilir.

Göz Muayenesi esnasında

Tıbbi geçmişinizi almak ve göz testlerinizi yapmak gibi işlemlerin bir bölümünü klinik asistanı veya biyomedikal teknisyeni yapabilir.

Bir göz muayenesi genellikle şu adımları içerir:

Görüşünüzü iyileştirmek için gözlük veya kontakt lenslere ihtiyacınız olup olmadığını görmek için görme keskinliğinizin ölçülmesi.

Göz basıncınızın non-kontak tonometri cihazı ile ölçümü yapılacaktır. Doktorunuzun gözünüzün içini daha rahat görebilmesi için göz bebeğinizi genişleten bir göz damlası verebilir.

Doktorunuz görüşünüzü ve gözlerinizin tüm bölümlerinin görünümünü ve işlevini kontrol etmek için birkaç test uygulayabilir.

Muayeneden sonra

Göz muayenenizin sonunda, siz ve doktorunuz, görüşünüzün değerlendirilmesi, göz hastalığı riskiniz ve görme duyunuzu korumak için alabileceğiniz önleyici tedbirler dahil olmak üzere tüm testlerin sonuçlarını tartışacaksınız.

katarakt ameliyatı,katarakt ameliyatı fiyatları,akıllı lens ameliyatı, Genel Göz MuayeneleriFarklı göz muayeneleri

Göz kas testi

Bu test, göz hareketini kontrol eden kasları değerlendirir. Göz doktorunuz, gözleriniz kalem veya küçük bir ışık gibi hareketli bir nesneyi takip ederken izler. Kas zayıflığı, zayıf kontrol veya zayıf koordinasyon arar.

Görme keskinliği testi

Bu test ne kadar net gördüğünüzü ölçer. Doktorunuz sizden bir tabloya veya biraz uzağa yerleştirilmiş bir ekrana basılmış alfabenin farklı harflerini tanımlamanızı ister. Grafikte aşağı doğru hareket ettikçe yazı satırları küçülür.

Her göz ayrı ayrı test edilir. Yakın görüşünüz, okuma mesafesinde tutulan harflerin bulunduğu bir kart kullanılarak da test edilebilir.

Kırılma değerlendirmesi

Işık dalgaları korneanızdan ve lensinizden geçerken bükülür. Işık ışınları gözünüzün arkasına tam olarak odaklanmıyorsa, kırma kusurunuz var demektir. Bu, mümkün olduğunca net görmek için gözlük, kontakt lens veya refraktif cerrahi gibi bir tür düzeltmeye ihtiyacınız olduğu anlamına gelebilir.

Kırma kusurunuzun değerlendirilmesi, doktorunuzun size en keskin, en rahat görüşü sağlayacak bir lens reçetesi belirlemesine yardımcı olur. Değerlendirme ayrıca düzeltici lenslere ihtiyacınız olmadığını da belirleyebilir.

Doktorunuz, gözlük veya kontakt lens reçetenizi ölçmek için bilgisayarlı bir refrakter kullanır ve kırma kusurunuzu ölçer.

Göz doktorunuz genellikle, farklı lenslerden (phoropter) tekerlekler içeren maske benzeri bir cihazdan bakmanızı sağlayarak bu kırılma değerlendirmesine ince ayar yapar. Hangi lens kombinasyonunun size en keskin görüşü sağladığına karar vermenizi ister.

Bio-Mikroskop muayenesi

Mikroskop aracılığı ile gözünüzün önünü yoğun bir ışık çizgisiyle büyüten ve aydınlatan bir göz mikroskopudur. Doktorunuz bu cihazı göz kapaklarını, kirpikleri, korneayı, irisi, lensi ve kornea ile iris arasındaki sıvı odasını incelemek için kullanır.

Doktorunuz, gözünüzün üzerindeki yaş filmini renklendirmek için en yaygın olarak floreseinolan bir boya kullanabilir. Bu, gözünüzün önündeki hasarlı hücreleri ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Gözyaşlarınız boyayı gözünüzün yüzeyinden oldukça hızlı bir şekilde yıkar.

Retina muayenesi

Bazen oftalmoskopi veya funduskopi olarak adlandırılan bu muayene, doktorunuzun retina, optik disk ve retinayı besleyen retinal kan damarları dahil olmak üzere gözün arkasını değerlendirmesini sağlar. Göz bebeklerinizi muayeneden önce göz damlası ile büyütmek, doktorunuz gözünüze ışık tuttuğunda göz bebeklerinizin küçülmesini engeller.

Göz damlası verdikten sonra, göz doktorunuz gözünüzün arkasını görmek için aşağıdaki tekniklerden birini veya birkaçını kullanabilir:

Doğrudan muayene. Göz doktorunuz, gözün arkasını görmek için gözbebeğinize bir ışık huzmesi göndermek için bir oftalmoskop kullanır. Bazen bu muayeneden önce gözlerinizi büyütmek için göz damlası gerekli değildir.

Dolaylı sınav. Bu sınav sırasında sınav koltuğuna oturabilir veya arkanıza yaslanabilirsiniz. Göz doktorunuz, yoğunlaştırıcı bir mercek ve alnına monte edilmiş parlak bir ışık yardımıyla gözün içini inceler. Bu muayene, doktorunuzun gözünüzün içindeki retinayı ve diğer yapıları çok detaylı ve üç boyutlu olarak görmesini sağlar.

Glokom taraması

Non-Kontak Tonometri ile gözünüzün içindeki sıvı basıncı ölçülür (göz içi tansiyon). Bu, göz doktorunuzun optik sinire zarar veren bir hastalık olan glokomu tespit etmesine yardımcı olan bir testtir.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere göz içi basıncını ölçmek için çeşitli yöntemler mevcuttur:

Non-Kontak Tonometri(Temassız). Bu yöntem, gözünüzdeki basıncı tahmin etmek için bir hava üfleme kullanır. Hiçbir alet gözünüze değmez, bu nedenle anesteziye ihtiyacınız olmaz. Gözünüzde ürkütücü olabilecek anlık bir hava nabzı hissedeceksiniz.

Göz basıncınız ortalamanın üzerindeyse veya optik siniriniz olağandışı görünüyorsa, doktorunuz korneanızın kalınlığını ölçmek için ses dalgalarını kullanan bir pakimetre kullanabilir. Kornea kalınlığını ölçmenin en yaygın yolu, gözünüze anestezik bir damla koymak ve ardından gözün ön yüzeyine temas edecek şekilde küçük bir sonda yerleştirmektir. Ölçüm saniyeler sürer.

Yaşınıza, tıbbi geçmişinize ve göz hastalığı geliştirme riskinize bağlı olarak daha özel testlere ihtiyacınız olabilir.

Muayene Sonuçları

Bir göz muayenesinin sonuçları şunları içerir:

İster gözlükle, ister kontakt lensle veya ameliyatla görme düzeltmesine ihtiyacınız olsun

Gözlerinizin sağlıklı olup olmadığı veya katarakt, glokom veya maküler dejenerasyon veya diyabetik retinopati gibi retina bozukluklarınız olup olmadığı

Düzeltici lenslere ihtiyacınız varsa, doktorunuz size bir reçete verecektir. Göz muayeneniz başka anormal sonuçlar verirse, doktorunuz daha ileri testler veya altta yatan bir durumun tedavisi için sonraki adımları sizinle tartışacaktır.