Skip links

Göz Kuruluğu Hastalığı ve Tedavisi

Kuru göz hastalığı, gözyaşlarınız gözleriniz için yeterli yağlamayı sağlayamadığında ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Gözyaşları birçok nedenden dolayı yetersiz ve dengesiz olabilir. Örneğin, yeterince gözyaşı üretmezseniz veya kalitesiz gözyaşı üretirseniz kuru gözler oluşabilir. Bu yırtılma kararsızlığı, göz yüzeyinde iltihaplanmaya ve hasara yol açar.

Katarakt akıllı lens ameliyatıKuru gözler rahatsız olur. Kuru gözleriniz varsa, gözleriniz batabilir veya yanabilir. Uçakta, klimalı bir odada, bisiklete binerken veya birkaç saat bilgisayar ekranına baktıktan sonra olduğu gibi belirli durumlarda göz kuruluğu yaşayabilirsiniz.

Kuru gözlere yönelik tedaviler sizi daha rahat ettirebilir. Bu tedaviler, yaşam tarzı değişiklikleri ve göz damlalarını içerebilir. Kuru göz semptomlarını kontrol altına almak için muhtemelen bu önlemleri süresiz olarak almanız gerekecektir.

Hastalığın Belirtileri

Genellikle her iki gözü de etkileyen belirti ve semptomlar şunları içerebilir:

 • Gözlerinizde batma, yanma veya kaşınma hissi
 • Gözlerinizin içinde veya çevresinde lifli mukus
 • ışığa duyarlılık
 • Göz kızarıklığı
 • Gözlerinde bir şey olduğu hissi
 • Kontakt lens takmada zorluk
 • Gece sürüşünde zorluk
 • Kuru gözlerin tahrişine vücudun tepkisi olan sulu gözler
 • Bulanık görme veya göz yorgunluğu
 • Ne zaman doktora görünmeli

Kırmızı, tahriş olmuş, yorgun veya ağrılı gözler dahil olmak üzere uzun süreli kuru göz belirti ve semptomlarınız varsa doktorunuza görünün. Doktorunuz, gözlerinizi neyin rahatsız ettiğini belirlemek için adımlar atabilir veya sizi bir uzmana yönlendirebilir.

Hastalığın nedenleri

Göz kuruluğu, sağlıklı gözyaşı filmini bozan çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Gözyaşı filminizin üç katmanı vardır: yağlı yağlar, sulu sıvı ve mukus. Bu kombinasyon normalde gözlerinizin yüzeyini kaygan, pürüzsüz ve temiz tutar. Bu katmanlardan herhangi biriyle ilgili sorunlar kuru gözlere neden olabilir.

Gözyaşı filmi işlev bozukluğunun nedenleri, hormon değişiklikleri, otoimmün hastalık, iltihaplı göz kapağı bezleri veya alerjik göz hastalığı dahil olmak üzere çoktur. Bazı insanlar için kuru gözlerin nedeni gözyaşı üretiminin azalması veya gözyaşı buharlaşmasının artmasıdır.

Azalmış gözyaşı üretimi

Yeterli su (sulu sıvı) üretemediğinizde kuru gözler oluşabilir. Bu durum için tıbbi terim keratokonjonktivit sicca’dır (ker-uh-toe-kun-junk-tih-VY-tis SIK-uh). Gözyaşı üretiminin azalmasının yaygın nedenleri şunlardır:

Yaşlanma

Sjögren sendromu, alerjik göz hastalığı, romatoid artrit, lupus, skleroderma, greft vs. konak hastalığı, sarkoidoz, tiroid bozuklukları veya A vitamini eksikliği dahil olmak üzere belirli tıbbi durumlar

Antihistaminikler, dekonjestanlar, hormon replasman tedavisi, antidepresanlar ve yüksek tansiyon, akne, doğum kontrolü ve Parkinson hastalığı ilaçları dahil olmak üzere bazı ilaçlar

Kontakt lens kullanımından, sinir hasarından veya lazer göz ameliyatından kaynaklanan kornea sinir duyarsızlığı, ancak bu prosedürle ilgili kuru göz semptomları genellikle geçicidir.

Artan gözyaşı buharlaşması

Göz kapaklarınızın kenarındaki küçük bezlerin (meibomian bezleri) ürettiği yağ tabakası tıkanabilir. Bloke meibomian bezleri, rosacea veya diğer cilt bozuklukları olan kişilerde daha yaygındır.

Artan gözyaşı buharlaşmasının yaygın nedenleri şunlardır:

Posterior blefarit (meibomian bezi disfonksiyonu)

Parkinson hastalığı gibi belirli durumlarda ortaya çıkma eğilimi gösteren daha az sıklıkta yanıp sönme; veya kitap okurken, araba kullanırken veya bilgisayarda çalışırken olduğu gibi belirli etkinlikler sırasında konsantre olduğunuzda

 • Göz kapaklarının dışa dönmesi (ektropion) ve içe doğru dönmesi (entropion) gibi göz kapağı sorunları
 • Göz alerjileri
 • Topikal göz damlalarındaki koruyucular
 • Rüzgar, duman veya kuru hava
 • A vitamini eksikliği

Risk faktörleri

Göz kuruluğu yaşamanızı daha olası kılan faktörler şunlardır:

50 yaşından büyük olmak. Yaşlandıkça gözyaşı üretimi azalma eğilimindedir. Kuru gözler 50 yaş üstü kişilerde daha sık görülür.

Kadın olmak. Özellikle hamilelik, doğum kontrol hapı veya menopoz nedeniyle hormonal değişiklikler yaşayan kadınlarda gözyaşı eksikliği daha sık görülür.

Karaciğer, havuç ve brokolide bulunan A vitamini veya balık, ceviz ve bitkisel yağlarda bulunan omega-3 yağ asitleri bakımından düşük bir diyet yemek.

Kontakt lens takmak veya refraktif cerrahi geçmişine sahip olmak.

Hastalığın Komplikasyonları

Kuru gözleri olan kişiler şu komplikasyonları yaşayabilir:

Göz enfeksiyonları. Gözyaşlarınız gözlerinizin yüzeyini enfeksiyondan korur. Yeterli gözyaşı olmadan, göz enfeksiyonu riskiniz artabilir.

Gözlerinizin yüzeyinde hasar. Tedavi edilmezse şiddetli kuru gözler, göz iltihabına, kornea yüzeyinde aşınmaya, kornea ülserlerine ve görme kaybına neden olabilir.

Azalmış yaşam kalitesi. Kuru gözler, okuma gibi günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştırabilir.

Hastalığın önlenmesi

Göz kuruluğu yaşıyorsanız, belirtilerinize neden olma olasılığı en yüksek olan durumlara dikkat edin. Ardından, kuru göz semptomlarınızı önlemek için bu durumlardan kaçınmanın yollarını bulun.

Örneğin:

Gözlerinize hava üflemekten kaçının. Saç kurutma makinelerini, araba ısıtıcılarını, klimaları veya vantilatörleri gözünüze doğrultmayın.

Havaya nem ekleyin. Kışın, bir nemlendirici kuru iç mekan havasına nem katabilir.

Çevreleyen güneş gözlüğü veya diğer koruyucu gözlükler takmayı düşünün. Rüzgar ve kuru havayı engellemek için gözlüğün üst ve yan taraflarına güvenlik kalkanları eklenebilir. Gözlüklerinizi satın aldığınız kalkanları sorun.

Uzun görevler sırasında göz molaları verin. Görsel konsantrasyon gerektiren başka bir iş okuyor veya yapıyorsanız, periyodik olarak göz molaları verin. Gözlerinizi birkaç dakika kapatın. Ya da gözyaşlarınızı gözlerinize eşit şekilde dağıtmak için birkaç saniye boyunca tekrar tekrar göz kırpın.

Çevrenizin farkında olun. Yüksek irtifalarda, çöl alanlarında ve uçaklarda hava aşırı derecede kuru olabilir. Böyle bir ortamda vakit geçirirken, gözyaşlarınızın buharlaşmasını en aza indirmek için sık sık birkaç dakika gözlerinizi kapatmanız faydalı olabilir.

Bilgisayar ekranınızı göz hizanızın altına yerleştirin. Bilgisayar ekranınız göz hizanızın üzerindeyse, ekranı görmek için gözlerinizi daha geniş açacaksınız. Bilgisayar ekranınızı, gözlerinizi çok fazla açmamak için göz hizanızın altına yerleştirin. Bu, göz açıp kapayıncaya kadar gözyaşlarınızın buharlaşmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Sigarayı bırakın ve sigaradan kaçının. Sigara içiyorsanız, sizin için büyük olasılıkla işe yarayacak bir sigarayı bırakma stratejisi geliştirmek için doktorunuzdan yardım isteyin. Sigara içmiyorsanız, içen insanlardan uzak durun. Duman kuru göz semptomlarını kötüleştirebilir.

Düzenli olarak suni gözyaşı kullanın. Kronik kuru gözleriniz varsa, gözlerinizi iyi yağlamak için gözleriniz iyi hissettiğinde bile göz damlası kullanın.

Hastalığın Teşhisi

Kuru gözlerinizin nedenini belirlemek için kullanılabilecek testler ve prosedürler şunları içerir:

Kapsamlı bir göz muayenesi. Genel sağlığınızın ve göz sağlığınızın tam bir geçmişini içeren bir göz muayenesi, doktorunuzun kuru gözlerinizin nedenini teşhis etmesine yardımcı olabilir.

Gözyaşlarınızın hacmini ölçmek için bir test. Doktorunuz Schirmer testini kullanarak gözyaşı üretiminizi ölçebilir. Bu testte, alt göz kapaklarınızın altına kurutma kağıdı şeritleri yerleştirilir. Beş dakika sonra doktorunuz gözyaşlarınızın emdiği şerit miktarını ölçer.

Yırtılma hacmini ölçmek için başka bir seçenek de fenol kırmızısı iplik testidir. Bu testte alt göz kapağının üzerine pH’a duyarlı boya ile doldurulmuş (gözyaşı boya rengini değiştirir) bir iplik yerleştirilir, 15 saniye gözyaşı ile ıslatılır ve ardından gözyaşı hacmi ölçülür.

Gözyaşlarınızın kalitesini belirlemek için bir test. Diğer testler, gözlerinizin yüzey durumunu belirlemek için göz damlalarında özel boyalar kullanır. Doktorunuz kornealarda lekelenme kalıpları arar ve gözyaşlarınızın buharlaşması için ne kadar zaman geçtiğini ölçer.

Gözyaşı ozmolarite testi. Bu tür testler, gözyaşlarınızdaki partiküllerin ve suyun bileşimini ölçer. Kuru göz hastalığı ile gözlerinizde daha az su olacaktır.

Yüksek matriks metalloproteinaz-9 veya azalmış laktoferrin dahil olmak üzere kuru göz hastalığının belirtilerini aramak için gözyaşı örnekleri alınacaktır.

Hastalığın Tedavisi

Ara sıra veya hafif göz kuruluğu semptomları olan çoğu insan için, reçetesiz satılan göz damlalarını (yapay gözyaşı) düzenli olarak kullanmak yeterlidir. Belirtileriniz kalıcı ve daha ciddiyse, başka seçenekleriniz de var. Ne yapacağınız, kuru gözlerinize neyin sebep olduğuna bağlıdır.

Bazı tedaviler, kuru gözlerinize neden olan bir durumu veya faktörü tersine çevirmeye veya yönetmeye odaklanır. Diğer tedaviler gözyaşı kalitenizi iyileştirebilir veya gözyaşlarınızın gözlerinizden hızla akmasını engelleyebilir.

Kuru gözlerin altında yatan nedeni tedavi etmek

Bazı durumlarda, altta yatan bir sağlık sorununu tedavi etmek, kuru gözlerin belirti ve semptomlarını gidermeye yardımcı olabilir. Örneğin, göz kuruluğuna bir ilaç neden oluyorsa, doktorunuz o yan etkiye neden olmayan farklı bir ilaç önerebilir.

Göz kapaklarınızın dışa dönük olması (ektropion) gibi bir göz kapağı rahatsızlığınız varsa, doktorunuz göz kapaklarınıza oküloplastik cerrahi uygulamaya karar verebilir.

İlaç Tedavisi

Kuru gözleri tedavi etmek için kullanılan reçeteli ilaçlar şunları içerir:

Göz kapağı iltihabını azaltan ilaçlar. Göz kapaklarınızın kenarındaki iltihaplanma, yağ bezlerinin gözyaşlarınıza yağ salgılamasını engelleyebilir. Doktorunuz iltihabı azaltmak için antibiyotik önerebilir. Kuru gözler için antibiyotikler genellikle ağızdan alınır, ancak bazıları göz damlası veya merhem olarak kullanılır.

Kornea iltihabını kontrol etmek için göz damlaları. Gözlerinizin yüzeyindeki (kornea) iltihaplanma, bağışıklık baskılayıcı ilaç siklosporin veya kortikosteroidler içeren reçeteli göz damlaları uygulanabilir. Kortikosteroidler olası yan etkilerden dolayı uzun süreli kullanım için önerilmemektedir.

Yapay gözyaşı gibi çalışan göz ekleri. Orta ila şiddetli göz kuruluğu semptomlarınız varsa ve suni gözyaşları yardımcı olmuyorsa, başka bir seçenek de berrak bir pirinç tanesine benzeyen küçük bir göz eki olabilir. Günde bir kez, hidroksipropil selülozu alt göz kapağınız ile göz kürenizin arasına yerleştirirsiniz. Ek, yavaşça çözülür ve gözünüzü yağlamak için göz damlalarında kullanılan bir maddeyi serbest bırakır.

Gözyaşı uyarıcı ilaçlar gözyaşı üretimini artırmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar hap, jel veya göz damlası olarak mevcuttur. Olası yan etkiler arasında terleme sayılabilir.

Kendi kanınızdan yapılmış göz damlaları. Bunlara otolog kan serumu damlaları denir. Başka bir tedaviye yanıt vermeyen şiddetli kuru göz semptomlarınız varsa, bunlar bir seçenek olabilir. Bu göz damlalarını yapmak için, kırmızı kan hücrelerini çıkarmak için bir kan örneği işlenir ve daha sonra bir tuz çözeltisi ile karıştırılır.

Diğer prosedürler

Kuru gözleri tedavi etmek için kullanılabilecek diğer prosedürler şunları içerir:

Gözyaşı kaybını azaltmak için gözyaşı kanallarınızı kapatın. Doktorunuz, gözyaşlarınızın gözünüzden çok hızlı akmasını önlemek için bu tedaviyi önerebilir. Bu, normalde gözyaşlarını boşaltmaya yarayan gözyaşı kanallarınızı kısmen veya tamamen kapatarak yapılabilir.

Gözyaşı kanalları küçük silikon tıkaçlarla (punktum tıkaçları) tıkanabilir. Bunlar çıkarılabilir. Veya ısı kullanan bir prosedürle gözyaşı kanalları tıkanabilir. Bu termal koter adı verilen daha kalıcı bir çözümdür.

Özel kontakt lens kullanımı. Doktorunuza kuru gözlü insanlara yardımcı olmak için tasarlanmış daha yeni kontakt lensler hakkında danışın.

Ciddi derecede kuru gözleri olan bazı kişiler, göz yüzeyini koruyan ve nemi hapseden özel kontakt lensleri tercih edebilir. Bunlara scleral lensler veya bandaj lensleri denir.

Yağ bezlerinin blokajını kaldırmak. Günlük kullanılan sıcak kompresler veya göz maskeleri, tıkanmış yağ bezlerinin temizlenmesine yardımcı olabilir. Bir termal titreşim cihazı, yağ bezlerini açmanın başka bir yoludur, ancak bu yöntemin sıcak kompreslere göre herhangi bir avantaj sağlayıp sağlamadığı belirsizdir.

Işık tedavisi ve göz kapağı masajı kullanarak. Yoğun darbeli ışık tedavisi adı verilen ve ardından göz kapaklarına masaj yapılan bir tekniğin şiddetli göz kuruluğu olan insanlara yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Yaşam tarzı ve evde tedavi

Kuru gözlerinizi, gözlerinizi sık sık yıkayarak ve reçetesiz göz damlaları veya gözlerinizi yağlamaya yardımcı olan diğer ürünleri kullanarak yönetebilirsiniz. Durumunuz uzun süreliyse (kronik), gözlerinizi iyi yağlamak için gözleriniz iyi hissettiğinde bile göz damlası kullanın.

Kuru gözler için Göz damlaları (yapay gözyaşı), jeller ve merhemler dahil olmak üzere kuru gözler için çeşitli reçetesiz ürünler mevcuttur. Hangisinin sizin için en iyisi olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Hafif kuru göz semptomlarını kontrol etmek için ihtiyacınız olan tek şey yapay gözyaşı olabilir. Bazı insanlar günde birkaç kez damla damlatmaya ihtiyaç duyarken, bazıları ise günde sadece bir kez kullanır.

Bir Göz Yaşı Damlası ürünü seçerken şu faktörleri göz önünde bulundurun:

Koruyucu ve koruyucu olmayan damlalar. Raf ömrünü uzatmak için bazı göz damlalarına koruyucular eklenir. Koruyucu içeren göz damlalarını günde dört defaya kadar kullanabilirsiniz. Ancak koruyucu damlaları daha sık kullanmak göz tahrişine neden olabilir.

Koruyucu olmayan göz damlaları, birden fazla tek kullanımlık flakon içeren paketlerde gelir. Bir şişe kullandıktan sonra atarsınız. Günde dört defadan fazla göz damlasına ihtiyaç duyuyorsanız, koruyucu olmayan damlalar güvenlidir.

Damlalar ve merhemler. Kayganlaştırıcı göz merhemleri gözlerinizi kaplayarak kuru gözlerden daha uzun süreli bir rahatlama sağlar. Ancak bu ürünler göz damlalarından daha kalındır ve görüşünüzü bulandırabilir. Bu nedenle merhemler en iyi şekilde yatmadan hemen önce kullanılır. Göz damlaları her zaman kullanılabilir ve görüşünüzü engellemez.

Kızarıklığı azaltan damlalar. Uzun süreli kullanım tahrişe neden olabileceğinden, kuru gözler için çözüm olarak bunlardan kaçınmak en iyisidir.

Enflamasyonu kontrol etmek için göz kapaklarınızı yıkamak

Göz kapağı iltihabına neden olan ve göze yağ akışını engelleyen blefarit ve diğer rahatsızlıkları olan kişiler için, göz kapağını sık ve nazikçe yıkamak yardımcı olabilir. Göz kapaklarınızı yıkamak için:

Gözlerinize ılık bir bez uygulayın. Temiz bir bezi ılık suyla ıslatın. Bezi beş dakika boyunca gözlerinizin üzerinde tutun. Bezi soğuyunca ılık suyla tekrar ıslatın. Kirleri gevşetmek için bezi, kirpiklerin tabanı da dahil olmak üzere göz kapaklarınızın üzerine hafifçe sürün.

Göz kapaklarınıza hafif bir sabun kullanın. Bebek şampuanı veya başka bir yumuşak sabun kullanın. Temizleyiciyi temiz parmak uçlarınıza koyun ve kapalı gözlerinize kirpik diplerinize nazikçe masaj yapın. Tamamen durulayın.