Skip links

Keratoconus Hastalığı Cross-Linking Ameliyatı

Keratokonus, korneanızın (gözünüzün şeffaf, kubbe şeklindeki ön yüzeyi) incelmesi ve yavaş yavaş dışa doğru bir koni şeklini almasıyla oluşur.

Katarakt akıllı lens ameliyatıKoni şeklindeki kornea bulanık görmeye neden olur ve ışığa ve parlamaya karşı hassasiyete neden olabilir. Keratokonus genellikle her iki gözü de etkiler, ancak sıklıkla bir gözü diğerinden daha fazla etkiler. Genellikle 10 ila 25 yaş arasındaki kişileri etkilemeye başlar. Durum 10 yıl veya daha uzun süre yavaş ilerleyebilir.

Keratokonusun erken evrelerinde görme sorunlarını gözlük veya yumuşak kontakt lenslerle düzeltebilirsiniz. Daha sonra sert, geçirgen kontakt lensler veya skleral lensler gibi diğer lens türleri ile donatılmanız gerekebilir. Durumunuz ileri bir aşamaya ilerlerse kornea nakline ihtiyacınız olabilir.

Kornea kollajen çapraz bağlama adı verilen “cross-linking” ameliyat ile keratokonusun ilerlemesini yavaşlatmaya veya durdurmaya yardımcı olabilir ve muhtemelen gelecekteki bir kornea nakli ihtiyacını önleyebilir.

İlerlemesi durmuş Keratokonus hastalarında durumuna göre Excimer Akıllı Lazer Göz ameliyatı ve akabinde cross-linking ameliyatı yapılabilir ve hasta gözlüklerinden veya lenslerinden kurtulabilir.

Bu tedaviler hastanın durumuna göre yukarıdaki görme düzeltme seçeneklerine ek olarak sunulabilir.

Belirtiler:

Keratokonusun belirti ve semptomları hastalık ilerledikçe değişebilir.

-Bulanık veya çarpık görme

-Gece sürüşünde sorunlara neden olabilecek parlak ışığa ve parlamaya karşı artan hassasiyet

-Gözlük reçetelerinde sık sık değişiklik ihtiyacı

-Ani kötüleşme veya görme bulanıklığı

Ne zaman doktora görünmeli

Gözün düzensiz eğriliğinden (astigmatizma) kaynaklanabilecek görme yeteneğiniz hızla kötüleşiyorsa, mutlaka hastanemizi arayarak göz doktorunuza görünün. Hastanemizde Rutin göz muayeneleri sırasında özellikle keratokonus belirtileri analiz edilmekte ve keratokonus riski belirlenmektedir

Hastalığın Nedenleri

Genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülse de, keratokonusa neyin neden olduğunu kimse bilmiyor. Keratokonuslu yaklaşık her 10 kişiden 1’inde bu durumda olan bir ebeveyn de vardır.

Risk faktörleri

Bu faktörler keratokonus geliştirme şansınızı artırabilir:

Ailede keratokonus öyküsü olması

Gözlerini şiddetle ovmak

Retinitis pigmentosa, Down sendromu, Ehlers-Danlos sendromu, saman nezlesi ve astım gibi belirli koşullara sahip olmak

Komplikasyonlar

Bazı durumlarda korneanız hızla şişebilir ve ani görme azalmasına ve korneada yara oluşmasına neden olabilir. Bu, korneanızın iç astarının parçalanarak sıvının korneaya (hidrops) girmesine izin veren bir durumdan kaynaklanır. Şişlik genellikle kendi kendine geçer, ancak görüşünüzü etkileyen bir yara izi oluşabilir.

Gelişmiş keratokonus, özellikle koninin en belirgin olduğu yerlerde korneanızın yaralanmasına neden olabilir. Yaralı bir kornea, kötüleşen görme sorunlarına neden olur ve kornea nakli ameliyatı gerektirebilir.

Teşhis Konulması

Keratokonus teşhisi için hastanemizin göz doktorunuz tıbbi ve aile geçmişinizi gözden geçirecek ve bir göz muayenesi yapacaktır. Korneanızın şekliyle ilgili daha fazla ayrıntı belirlemek için başka testler yapabilir. Keratokonus teşhisi için testler şunları içerir:

Göz kırılması. Bu testte göz doktorunuz görme problemlerini kontrol etmek için gözlerinizi ölçen özel ekipman kullanır. Hangi kombinasyonun size en keskin görüşü sağladığını belirlemenize yardımcı olması için, farklı lensler içeren bir cihaza bakmanızı isteyebilir. Ayrıca gözlerinizi değerlendirmek için retinoskop kullanabilir.

Bio-mikroskop (Slit-Lamp) ile muayene. Bu testte doktorunuz gözünüzün yüzeyine dikey bir ışık huzmesi yönlendirir ve gözünüzü görmek için düşük güçlü bir mikroskop kullanır. Korneanızın şeklini değerlendirir ve gözünüzdeki diğer olası sorunları arar.

Keratometri Testi

Bu testte göz doktorunuz korneanıza bir ışık çemberi odaklar ve korneanızın temel şeklini belirlemek için yansımayı ölçer.

Pentacam Oculus Bilgisayarlı kornea haritalaması.

Kornea tomografisi ve kornea topografisi gibi özel fotoğrafik testler, korneanızın ayrıntılı bir şekil haritasını oluşturmak için görüntüleri kaydeder. Kornea tomografisi ayrıca korneanızın kalınlığını da ölçebilir. Kornea tomografisi, keratokonusun erken belirtilerini, yarık lamba muayenesi ile hastalık görülmeden önce tespit edebilir.