Skip links

Makula Dejenerasyonu Sarı Nokta Hastalığı

Yaş bağlı makula dejenerasyonu nedir?

Islak makula dejenerasyonu çevresel görüşü etkilemez ancak önemli merkezi görme kaybına neden olabilir.

katarakt ameliyatı,katarakt ameliyatı fiyatları,akıllı lens ameliyatı, Makula Dejenerasyonu Sarı Nokta HastalığıYaşa bağlı makula dejenerasyonu (Sarı Nokta), retinanın merkezi görüşünüzden sorumlu kısmını (makula) etkileyen kronik bir göz hastalığıdır. Hastalık, yaşlı erişkinlerde görme kaybının en yaygın nedenlerinden biridir. Makula dejenerasyonu tipik olarak bulanık veya çarpık görüşe veya görme alanınızın merkezinde kör bir noktaya neden olur. Yan (periferik) görüşünüzü etkilemez.

Yaş makula dejenerasyonu, yaşa bağlı makula dejenerasyonunun iki tipinden biridir. Diğer tip – kuru maküler dejenerasyon – daha yaygın ve daha az şiddetlidir. Makula dejenerasyonu olanların sadece yüzde 10 ila 15’ini etkileyen ıslak tip, her zaman kuru tip olarak başlar.

Islak maküler dejenerasyon görme kaybına şunlar neden olabilir:

Anormal kan damarı büyümesi. Bazen anormal yeni kan damarları makulanın altından ve içine doğru büyür. Bu kan damarları, retinanın işlevine müdahale ederek sıvı veya kan sızdırabilir.

Gözün arkasında sıvı birikmesi. Sıvı retinanın altına sızdığında birikebilir ve makulada bir yumruya neden olabilir.

Görmenizde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, düzenli olarak ve mümkün olan en kısa sürede bir göz doktoruna görünün. Islak yaşa bağlı makula dejenerasyonu aniden ortaya çıkabilir ve hızla ilerleyebilir. Tedavi görme kaybını yavaşlatmaya ve bağımsızlığı korumaya yardımcı olabilir.

Hastalığın Belirtileri

Islak maküler dejenerasyon semptomları genellikle aniden ortaya çıkar ve hızla kötüleşir. Bunlar şunları içerebilir:

Eğik görünen düz çizgiler gibi görsel çarpıtmalar

Bir veya iki gözde azalmış merkezi görüş

Yakın çekim yaparken veya okurken daha parlak ışık ihtiyacı

Loş ışıklı bir restorana girerken olduğu gibi düşük ışık seviyelerine uyum sağlamada artan zorluk

Yazdırılan kelimelerin artan bulanıklığı

Renklerin yoğunluğunun veya parlaklığının azalması

Yüzleri tanımada zorluk

Görüş alanınızda iyi tanımlanmış bulanık bir nokta veya kör nokta

Makula dejenerasyonu yan (periferik) görüşü etkilemez, bu nedenle nadiren tam körlüğe neden olur.

Ne zaman doktora görünmeli

Aşağıdaki durumlarda göz doktorunuza görünün:

Merkezi vizyonunuzdaki değişiklikleri fark edersiniz

Renkleri ve ince ayrıntıları görme yeteneğiniz bozulur

Bu değişiklikler, özellikle 60 yaşından büyükseniz, makula dejenerasyonunun ilk belirtisi olabilir.

Hastalığın Nedenleri

Islak makula dejenerasyonunun kesin nedenini bilinmemekle beraber, kuru makula dejenerasyonu olan kişilerde gelişir. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu olan tüm insanların yaklaşık %20’si ıslak formdadır.

Islak makula dejenerasyonu farklı şekillerde gelişebilir:

Anormal kan damarı büyümesinin neden olduğu görme kaybı. Bazen koroidden makula içine doğru anormal yeni kan damarları büyür (koroid neovaskülarizasyonu). Koroid, retina ile gözün dış, sert tabakası (sclera) arasındaki kan damarları tabakasıdır. Bu anormal kan damarları, retinanın işlevine müdahale ederek sıvı veya kan sızdırabilir.

Gözün arkasında sıvı birikmesinden kaynaklanan görme kaybı. Koroidden sıvı sızdığında retina pigment epiteli adı verilen ince hücre tabakası ile retina arasında veya retina tabakaları içinde birikebilir. Bu, makulada bir yumruya neden olarak görme kaybı veya bozulma ile sonuçlanabilir.

Risk faktörleri

Makula dejenerasyonu riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

Yaş. Bu hastalık en çok 55 yaşın üzerindeki kişilerde görülür.

Aile öyküsü ve genetik olarak bu hastalığın kalıtsal bir bileşeni vardır. Araştırmacılar, durumu geliştirmekle ilgili birkaç gen tanımlamış durumdadırlar.

Sigara içmek veya düzenli olarak dumana maruz kalmak, makula dejenerasyonu riskinizi önemli ölçüde artırır.

Araştırmalar, obez olmanın erken veya orta maküler dejenerasyonun hastalığın daha şiddetli bir formuna ilerleme şansını artırdığını gösteriyor.

Kalp-damar hastalığı. Kalbinizi ve kan damarlarınızı etkileyen hastalıklarınız varsa, maküler dejenerasyon riskiniz daha yüksek olabilir.

Hastalığın komplikasyonları

Islak maküler dejenerasyonu merkezi görme kaybına kadar ilerleyen kişilerde depresyon ve sosyal izolasyon riski daha yüksektir. Derin görme kaybı ile insanlar görsel halüsinasyonlar görebilir (Charles Bonnet sendromu).

Hastalığın önlenmesi

Makula dejenerasyonunun erken belirtilerini belirlemek için rutin göz muayeneleri yaptırmak önemlidir. Aşağıdaki önlemler, ıslak makula dejenerasyonu geliştirme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir:

Diğer tıbbi durumlarınızı yönetin. Örneğin, kardiyovasküler hastalığınız veya yüksek tansiyonunuz varsa, ilacınızı alın ve durumu kontrol etmek için doktorunuzun talimatlarına uyun.

Sigara içmeyin. Sigara içenlerin içmeyenlere göre makula dejenerasyonu geliştirmesi daha olasıdır. Sigarayı bırakmak için doktorunuzdan yardım isteyin.

Sağlıklı bir kiloyu koruyun ve düzenli olarak egzersiz yapın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, yediğiniz kalori miktarını azaltın ve her gün aldığınız egzersiz miktarını artırın.

Meyve ve sebzelerden zengin bir diyet seçin. Çeşitli meyve ve sebzelerle dolu sağlıklı bir diyet seçin. Bu gıdalar, makula dejenerasyonu geliştirme riskinizi azaltan antioksidan vitaminler içerir.

Diyetinize balık ekleyin. Balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitleri, makula dejenerasyonu riskini azaltabilir. Ceviz gibi kuruyemişler de omega-3 yağ asitleri içerir.

Hastalığın Teşhisi

Doktorunuz tıbbi ve aile geçmişinizi gözden geçirecek ve tam bir göz muayenesi yapacaktır. Maküler dejenerasyon tanısını doğrulamak için, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç başka test yapabilir:

Göz arkasının muayenesi. Göz doktorunuz, gözlerinizi genişletmek için gözlerinize damlalar koyacak ve gözünüzün arkasını incelemek için özel bir alet kullanacaktır. Drusenin neden olduğu sıvı veya kan veya benekli bir görünüm arayacaktır. Makula dejenerasyonu olan kişilerde genellikle retinanın altında oluşan çok sayıda drusen – sarı birikinti vardır.

Görüşünüzün merkezindeki kusurları test edin. Bir göz muayenesi sırasında, göz doktorunuz merkezi görüşünüzdeki kusurları test etmek için bir Amsler çizelgesi kullanabilir. Makula dejenerasyonunuz varsa, çizelgede bazı düz çizgiler soluk, kırık veya bozuk görünecektir.

Floresein anjiyografi. Bu test sırasında doktorunuz kolunuzdaki bir damara renkli bir boya enjekte eder. Boya, gözünüzdeki kan damarlarına gider ve onları vurgular. Boya kan damarlarında dolaşırken özel bir kamera fotoğraf çeker. Görüntüler, sızıntı yapan anormal kan damarlarınız veya retina değişiklikleriniz olup olmadığını gösterecektir.

İndosiyanin yeşili anjiyografi. Floresein anjiyografi gibi, bu test de enjekte edilmiş bir boya kullanır. Floresein anjiyografi bulgularını doğrulamak veya retinanın daha derinlerindeki anormal kan damarlarını belirlemek için kullanılabilir.

Optik koherens tomografi. Bu noninvaziv görüntüleme testi, retinanın ayrıntılı kesitlerini gösterir. İncelme, kalınlaşma veya şişme alanlarını tanımlar. Bu test ayrıca retinanın maküler dejenerasyon tedavilerine nasıl tepki verdiğini izlemeye yardımcı olmak için kullanılır.

Optik koherens tomografi (OCT) anjiyografi. Bu, bazı durumlarda doktorunuzun makuladaki istenmeyen kan damarlarını görselleştirmesine olanak tanıyan daha yeni, noninvaziv bir testtir.

Hastalığa genel bakış

Kuru makula dejenerasyonu, 50 yaş üstü kişilerde sık görülen bir göz hastalığıdır. Makulanın incelmesi nedeniyle merkezi görmede bulanıklığa veya azalmaya neden olur. Makula, doğrudan görüş hattınızdaki net görüşten sorumlu olan retina parçasıdır.

Kuru maküler dejenerasyon önce bir veya iki gözde gelişebilir ve daha sonra her iki gözü de etkileyebilir. Zamanla vizyonunuz kötüleşebilir ve okuma, araba kullanma ve yüzleri tanıma gibi şeyler yapma yeteneğinizi etkileyebilir. Ancak bu, tüm görüşünüzü kaybedeceğiniz anlamına gelmez. Görme kaybı tipik olarak merkezidir ve insanlar çevresel görüşlerini korur. Bazı insanlar sadece hafif merkezi görme kaybına sahipken, diğerlerinde daha şiddetli olabilir.

Erken teşhis ve kişisel bakım önlemleri, kuru makula dejenerasyonuna bağlı görme kaybını geciktirebilir.

Hastalığın Belirtileri

Kuru maküler dejenerasyon semptomları genellikle yavaş yavaş ve ağrısız gelişir. Bunlar şunları içerebilir:

Eğik görünen düz çizgiler gibi görsel çarpıtmalar

Bir veya iki gözde azalmış merkezi görüş

Yakın çekim yaparken veya okurken daha parlak ışık ihtiyacı

Loş ışıklı bir restorana girerken olduğu gibi düşük ışık seviyelerine uyum sağlamada artan zorluk

Yazdırılan kelimelerin artan bulanıklığı

Renklerin yoğunluğunun veya parlaklığının azalması

Yüzleri tanımada zorluk

Görüş alanınızda iyi tanımlanmış bulanık bir nokta veya kör nokta

Kuru maküler dejenerasyon bir veya iki gözü etkileyebilir. Sadece bir gözünüz etkilenirse, sağlam gözünüz zayıf gözü telafi edebileceğinden görüşünüzde herhangi bir değişiklik fark etmeyebilirsiniz. Ve durum yan (çevresel) görüşü etkilemez, bu nedenle nadiren tam körlüğe neden olur.

Kuru makula dejenerasyonu, yaşa bağlı makula dejenerasyonunun iki tipinden biridir. Retina altında büyüyen ve sızıntı yapan kan damarları ile karakterize olan ıslak (neovasküler) makula dejenerasyonuna ilerleyebilir. Kuru tip daha yaygındır, ancak genellikle yavaş ilerler (yıllar içinde). Islak tip, görmede nispeten ani bir değişikliğe neden olma ve ciddi görme kaybına neden olma olasılığı daha yüksektir.

Ne zaman doktora görünmeli

Aşağıdaki durumlarda göz doktorunuza görünün:

Merkezi vizyonunuzdaki değişiklikleri fark edersiniz

Renkleri ve ince ayrıntıları görme yeteneğiniz bozulur

Bu değişiklikler, özellikle 60 yaşın üzerindeyseniz, makula dejenerasyonunun ilk belirtisi olabilir.

Hastalığın nedenleri

Kuru makula dejenerasyonuna neyin neden olduğunu kimse tam olarak bilmiyor. Ancak araştırmalar, sigara, obezite ve diyet gibi kalıtım ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan etkilenebileceğini gösteriyor.

Durum, göz yaşlandıkça gelişir. Kuru makula dejenerasyonu, doğrudan görüş hattınızdaki net görüşten sorumlu olan retina alanı olan makulayı etkiler. Zamanla, makulanızdaki doku incelebilir ve görmeden sorumlu hücreleri kaybedebilir.

Risk faktörleri

Makula dejenerasyonu riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

Bu hastalık en çok 60 yaş üstü kişilerde görülür.

Aile öyküsü ve genetik. Bu hastalığın kalıtsal bir bileşeni vardır. Araştırmacılar, durumu geliştirmekle ilgili birkaç gen tanımladılar.

Sigara içmek. Sigara içmek veya düzenli olarak dumana maruz kalmak, makula dejenerasyonu riskinizi önemli ölçüde artırır.

Araştırmalar, obez olmanın, erken veya orta dereceli makula dejenerasyonunun hastalığın daha şiddetli formuna ilerleme olasılığınızı artırabileceğini gösteriyor.

Kalp-damar hastalığı. Kalbinizi ve kan damarlarınızı etkileyen hastalıklarınız varsa, maküler dejenerasyon riskiniz daha yüksek olabilir.

Hastalığın komplikasyonları

Kuru maküler dejenerasyonu merkezi görme kaybına kadar ilerleyen kişilerde depresyon ve sosyal izolasyon riski daha yüksektir. Derin görme kaybı ile insanlar görsel halüsinasyonlar görebilir (Charles Bonnet sendromu). Ve kuru maküler dejenerasyon, tedavi edilmezse hızlı görme kaybına neden olabilen ıslak maküler dejenerasyona ilerleyebilir.

Hastalığın önlenmesi

Makula dejenerasyonunun erken belirtilerini belirlemek için rutin göz muayeneleri yaptırmak önemlidir. Aşağıdaki önlemler kuru maküler dejenerasyon geliştirme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir:

Diğer tıbbi durumlarınızı yönetin. Örneğin, kardiyovasküler hastalığınız veya yüksek tansiyonunuz varsa, ilacınızı alın ve durumu kontrol etmek için doktorunuzun talimatlarına uyun.

Sigara içmeyin. Sigara içenlerin içmeyenlere göre makula dejenerasyonu geliştirmesi daha olasıdır. Sigarayı bırakmak için doktorunuzdan yardım isteyin.

Sağlıklı bir kiloyu koruyun ve düzenli olarak egzersiz yapın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, yediğiniz kalori miktarını azaltın ve her gün aldığınız egzersiz miktarını artırın.

Meyve ve sebzelerden zengin bir diyet seçin. Çeşitli meyve ve sebzelerle dolu sağlıklı bir diyet seçin. Bu gıdalar, makula dejenerasyonu geliştirme riskinizi azaltan antioksidan vitaminler içerir.

Diyetinize balık ekleyin. Balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitleri, makula dejenerasyonu riskini azaltabilir. Ceviz gibi kuruyemişler de omega-3 yağ asitleri içerir.

Hastalığın Teşhisi

Doktorunuz, tıbbi ve aile geçmişinizi gözden geçirerek ve tam bir göz muayenesi yaparak durumunuzu teşhis edebilir. Ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç başka test yapabilir:

Göz arkasının muayenesi. Göz doktorunuz, gözlerinizi genişletmek için gözlerinize damlalar koyacak ve gözünüzün arkasını incelemek için özel bir alet kullanacaktır. Retina altında oluşan drusen – sarı birikintilerin neden olduğu benekli bir görünüm arayacaktır. Makula dejenerasyonu olan kişilerde sıklıkla çok sayıda drusen bulunur.

Görüşünüzün merkezindeki kusurları test edin. Göz muayenesi sırasında göz doktorunuz, görüşünüzün merkezindeki kusurları test etmek için bir Amsler ızgarası kullanabilir. Makula dejenerasyonu, ızgaradaki bazı düz çizgilerin soluk, kırık veya bozuk görünmesine neden olabilir.

Floresein anjiyografi. Bu test sırasında doktorunuz kolunuzdaki bir damara renkli bir boya enjekte eder. Boya, gözünüzdeki kan damarlarına gider ve onları vurgular. Boya kan damarlarında dolaşırken özel bir kamera birkaç fotoğraf çeker. Görüntüler, ıslak makula dejenerasyonunun bir işareti olan retina değişiklikleriniz veya anormal kan damarlarınız olup olmadığını gösterecektir.

İndosiyanin yeşili anjiyografi. Floresein anjiyografi gibi, bu test de enjekte edilmiş bir boya kullanır. Spesifik maküler dejenerasyon tiplerini tanımlamak için bir floresein anjiyogramı ile birlikte kullanılabilir.

Optik koherens tomografi (OCT):

Bu noninvaziv görüntüleme testi, retinanın ayrıntılı kesit görüntülerini gösterir. Retina inceltme, kalınlaşma veya şişme alanlarını tanımlar. Bunlar, retinanızın içine ve altına sızan kan damarlarından sıvı birikmesinden kaynaklanabilir.