Skip links

Pterjiyum – Göz eti (Kuş Kanadı) Ameliyatı

Bir Pterjiyum, gözünüzün beyaz kısmını kornea üzerinde kaplayan konjonktiva veya mukoza zarının büyümesidir. Kornea, gözün şeffaf ön kaplamasıdır. Bu iyi huylu veya kanserli olmayan büyüme genellikle bir kanat şeklindedir. Halk dilinde Kuş Kanadı veya Göz eti yürümesi olarak bilinir. Pterjiyum genellikle sorun yaratmaz veya tedavi gerektirmez, ancak görüşünüzü etkiliyorsa sorun çıkarılabilir ve tedavi olmanız gerekir.

Katarakt akıllı lens ameliyatı

Bunun nedeni nedir?

Pterjiyumun kesin nedeni bilinmemektedir. Bir açıklama, ultraviyole (UV) ışığa çok fazla maruz kalmanın bu büyümelere yol açabileceğidir. Sıcak iklimlerde yaşayan ve açık havada güneşli veya rüzgarlı ortamlarda çok zaman geçiren kişilerde daha sık görülür. Gözleri düzenli olarak belirli elementlere maruz kalan kişilerde bu durumu geliştirme riski daha yüksektir.

Bu unsurlar şunları içerir:

– Polen

– Kum

– Sigara içmek

– Rüzgâr

Pterjiyum semptomları nelerdir?

Bir Pterjiyum her zaman semptomlara neden olmaz. Olduğunda, semptomlar genellikle hafiftir. Yaygın semptomlar arasında kızarıklık, bulanık görme ve göz tahrişi yer alır. Ayrıca yanma hissi veya kaşıntı hissedebilirsiniz. Pterjiyum korneanızı kaplayacak kadar büyürse görüşünüzü etkileyebilir. Kalın veya daha büyük Pterjiyum, gözünüzde yabancı bir cisim varmış gibi hissetmenize de neden olabilir. Rahatsızlık nedeniyle Pterjiyumunuz olduğunda kontakt lens kullanmaya devam edemeyebilirsiniz.

Pterjiyum ne kadar ciddi bir sorundur?

Pterjiyum korneanızda ciddi yara izine neden olabilir, ancak bu nadirdir. Korneadaki yara izi görme kaybına neden olabileceğinden tedavi edilmesi gerekir. Küçük vakalar için, tedavi genellikle iltihabı tedavi etmek için göz damlası veya merhem içerir. Daha ciddi vakalarda, tedavi edilmesi gerekir ve Göz Pterjiyumunuzu cerrahi olarak müdahale ederek çıkarılmasını gerekebilir.

Nasıl teşhis edilir?

Bir Pterjiyumun teşhisi basittir. Göz doktorunuz, bir Bio-Mikroskop kullanarak yapılan fizik muayeneye dayanarak bu durumu teşhis edebilir. Doktorunuzun Bio-Mikroskop yardımıyla gözünüzü büyüterek görmesini sağlar.

Doktorunuzun ek testler yapması gerekiyorsa, şunları içerebilir:

Görme keskinliği testi:

Bu test, bir göz çizelgesindeki harfleri okumayı içerir. Bu sayede Pterjiyumunuzun görmenizi ne kadar etkilediği belirlenir.

Kornea topographs:

Bu tıbbi haritalama tekniği, korneanızdaki eğrilik değişikliklerini ölçmek için kullanılır.

Bio-Mikroskop ile dijital fotoğraflama:

Bu prosedür ile Pterjiyumun büyüme oranını izlemek için fotoğraf çekmeyi içerir.

Pterjiyum nasıl tedavi edilir?

Bir Pterjiyumun, görüşünüzü engellemediği veya ciddi rahatsızlığa neden olmadığı sürece genellikle herhangi bir tedavi gerektirmez. Göz doktorunuz, büyümenin görme sorunlarına neden olup olmadığını anlamak için ara sıra gözlerinizi kontrol etmek isteyebilir.

İlaç ile Tedavisi mümkünüdür?

Pterjiyum çok fazla tahrişe veya kızarıklığa neden oluyorsa, doktorunuz iltihabı azaltmak için kortikosteroid içeren göz damlaları veya göz merhemleri reçete edebilir.

Pterjiyum Ameliyatı

Göz damlaları veya merhemler rahatlama sağlamıyorsa, doktorunuz Pterjiyumu çıkarmak için ameliyat önerebilir. Pterjiyum görme kaybına veya bulanık görmeye neden olabilen astigmat adı verilen bir duruma neden olduğunda da ameliyat yapılır. Pterjiyumun kozmetik (görüntü çirkinliği)  nedenlerle çıkarılmasını istiyorsanız, cerrahi prosedürleri doktorunuzla da görüşebilirsiniz.

Bu operasyonlarla ilişkili birkaç risk vardır. Bazı durumlarda, bir Pterjiyum cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra geri dönebilir. Ameliyattan sonra gözünüz kuru ve tahriş olabilir. Doktorunuz rahatlama sağlamak ve Pterjiyumun tekrar büyümesi riskini azaltmak için ilaçlar reçete edebilir.

Pterjiyum olmasını nasıl önleyebilirim?

Mümkünse, Pterjiyuma neden olabilecek çevresel faktörlere maruz kalmaktan kaçının. Gözlerinizi güneş ışığından, rüzgardan ve tozdan korumak için güneş gözlüğü veya şapka takarak Pterjiyum gelişimini önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Güneş gözlükleriniz ayrıca güneşin ultraviyole (UV) ışınlarından koruma sağlamalıdır. Halihazırda bir Pterjiyumunuz varsa, aşağıdakilere maruz kalmanızı sınırlamak büyümesini yavaşlatabilir:

-rüzgâr

-toz

-polen

-Sigara içmek

-Güneş ışığı

Bu koşullardan kaçınarak, Cerrahi müdahale ile önceden alınan pterjiyumunuzun geri gelmesini önlemeye de yardımcı olabilirsiniz.

Pterjiyum a genel bakış

Pterjiyum ameliyatı, kanserli olmayan konjonktiva büyümelerini (pterygia) gözden çıkarmak için yapılan bir prosedürdür.

Konjonktiva, gözün beyaz kısmını ve göz kapaklarının içini kaplayan şeffaf dokudur. Bazı Pterjiyum vakaları çok az veya hiç semptom üretmez. Konjonktiva dokusunun aşırı büyümesi korneayı kaplayabilir ve görüşünüzü etkileyebilir.

Pterjiyum ameliyat öncesi prosedürler:

Pterjium ameliyatı minimal invaziv bir ameliyattır. Genellikle 30 ila 45 dakikadan fazla sürmez. Doktorunuz pterjiyum ameliyatınıza hazırlanmanız için büyük olasılıkla size genel yönergeler sağlayacaktır.

 

Ameliyat öncesinde aç kalmamanız veya sadece hafif bir yemek yemeniz gerekebilir. Ayrıca kontakt lens kullanıyorsanız işlemden en az 24 saat önce lens takmamanız istenebilir.

Pterjiyum ameliyatından genel anestezi kullanılmaz Lokal anestezi damlaları ile Pterjiyum ulan gözünüz uyuşturulur. Gerektiğinde doktorunuz size sakinleştirici bir hap verebilir. Bu yüzden kendi kendinize araba kullanamayacağınız için doktorlar ameliyattan sonra ulaşım ayarlamanızı isteyecektir.

Pterjiyum Ameliyat sonrası:

Ameliyatın sonunda doktorunuz rahatlığınızı sağlamak ve enfeksiyonu önlemek için göz bandı veya göz ped i uygulayacaktır. Yapışmış dokunun yerinden çıkmasını önlemek için işlemden sonra gözlerinizi ovalamamanız çok önemlidir.

Doktorumuz size temizlik prosedürleri, antibiyotikler ve kontrol  muayenesi planlanması dahil olmak üzere bakım sonrası talimatları verecektir.

Gözünüzün kızarıklık veya rahatsızlık belirtisi olmadan tamamen iyileşmesi için iyileşme süresi birkaç hafta ile birkaç ay arasında sürebilir. Bununla birlikte, bu aynı zamanda ameliyat sırasında kullanılan tekniğin türüne de bağlı olabilir.

Ameliyat sonrası geçici komplikasyonları:

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, riskler vardır. Pterjiyum ameliyatından sonra biraz rahatsızlık ve kızarıklık olması normaldir. İyileşme sırasında bir miktar bulanıklık fark etmek de sık görülen bir durumdur.

Bununla birlikte, görme güçlüğü yaşamaya başlarsanız, tam bir görme kaybı yaşarsanız veya pterjiyumun yeniden büyüdüğünü fark ederseniz, doktorunuzu ziyaret etmeyi lütfen ihmal etmeyiniz.

Pinguekula

Pinguekula nedir?

Pinguekula, gözünüzde gelişen iyi huylu veya kanserli olmayan bir büyümedir. Bu büyümeler, birden fazla olduğunda pingueculae olarak adlandırılır. Bu büyümeler, gözünüzün beyaz kısmını kaplayan ince doku tabakası olan konjonktivada meydana gelir.

Pinguekula her yaşta yakalanabilir, ancak çoğunlukla orta yaşlı ve yaşlı insanlarda bulunur. Bu büyümelerin nadiren çıkarılması gerekir ve çoğu durumda tedavi gerekmez.

Pinguekula neye benziyor?

Pinguekula sarımsı renktedir ve tipik olarak üçgen bir şekle sahiptir.

Korneanıza yakın büyüyen küçük bir yama. Kornea, öğrencinizin ve irisinizin üzerinde uzanan şeffaf tabakadır. İris, gözünüzün renkli kısmıdır.

Pinguekula, korneanın burnunuza yakın tarafında daha sık görülür, ancak diğer tarafta korneanızın yanında da büyüyebilirler.

Bazı Pinguekulalar büyüyebilir, ancak bu çok yavaş bir hızda gerçekleşir ve nadirdir.

Pinguekula ya ne sebep olur?

Bir pinguecula, konjonktivanızdaki doku değişip küçük bir yumru oluşturduğunda oluşur. Bu darbelerden bazıları yağ, kalsiyum veya her ikisini birden içerir. Bu değişikliğin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, ancak güneş ışığına, toza veya rüzgara sık sık maruz kalmakla bağlantılıdır. Pingueculae ayrıca insanlar yaşlandıkça daha yaygın hale gelme eğilimindedir.

Pinguekula belirtileri nelerdir?

Pinguekula, gözünüzü tahriş veya kuru hissettirebilir. Ayrıca gözünüzde kum veya diğer kaba parçacıklar gibi bir şey varmış gibi hissetmenize neden olabilir. Etkilenen göz ayrıca kaşınabilir veya kırmızı ve iltihaplı hale gelebilir. Pinguekula’nın neden olduğu bu semptomlar hafif veya şiddetli olabilir.

Göz doktorunuz, Pinguekula görünümüne ve konumuna göre bu durumu teşhis edebilmelidir.

Pinguekula ve Pterjiyum karşılaştırması

Pinguekula ve Pterjiyum, gözünüzde oluşabilen büyüme türleridir. Pterjiyum için tekil terim pterjiyumdur. Bu iki koşul birkaç benzerliği paylaşıyor, ancak aralarında dikkate değer farklılıklar da var dır.

Pinguekula ve Pterjiyum hem iyi huyludur hem de korneanın yakınında büyür. Her ikisi de güneşe, rüzgara ve diğer sert elementlere maruz kalma ile bağlantılıdır.

Ancak, Pterjiyum Pinguekula gibi görünmez. Pterjiyum ten rengi bir görünüme sahiptir ve yuvarlak, oval veya uzundur. Pterjiyumun kornea üzerinde Pinguekula’dan daha fazla büyümesi daha olasıdır. Kornea üzerinde büyüyen bir Pinguekula halk arasında Pterjiyum Kuş Kanadı ile karıştırılabilir.

Pinguekula nasıl tedavi edilir?

Rahatsızlığa neden olmadıkça, Pinguekula için genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyacınız yoktur. Gözünüz ağrırsa, doktorunuz kızarıklığı ve tahrişi gidermek için size göz merhemi veya göz damlası verebilir.

Görünümü sizi rahatsız ediyorsa, Pinguekulanın cerrahi olarak çıkarılması konusunda doktorunuzla konuşabilirsiniz. Bazı durumlarda, Pinguekula nin daha fazla büyümemesi için Göz Cerrahınızın cerrahi müdahale ile alması gerekebilir.

Pinguekula aşağıdaki durumlarda cerrahi olarak alınması gerekebilir:

-Korneanızın üzerinde büyümesi ve görüşü etkilediği durumlarda,

– Kontakt lens takanlarda aşırı rahatsızlığa neden oluduğunda,

– Pinguekula tedavisinde Göz damlası veya merhem uyguladıktan sonra bile sürekli ve şiddetli şekilde iltihaplanma ve yanla veya kızarmanın devam ettiği durumlarda Göz Cerrahı tarafından alınması gerekebilir.

 

Uzun vadede gelişimi nasıldır?

Pinguekula genellikle herhangi bir soruna neden olmaz. Pinguekula daha sonra tekrar büyüyebilir, ancak cerrahi tipik olarak komplikasyonlara yol açmaz. Doktorunuz bunu önlemeye yardımcı olması için size ilaç verebilir.

Pinguekula’nın gelişmesini engelleyebilir misiniz?

İş veya günlük yaşantınız nedeniyle dışarıda çok zaman harcıyorsanız, Pinguekula geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Ancak, dışarıdayken güneş gözlüğü takarak bu büyümelerin önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Güneşin ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB) ışınlarını engelleyen bir kaplamaya sahip güneş gözlüğü takmalısınız. Güneş gözlükleri ayrıca gözlerinizi rüzgardan ve kum gibi diğer dış etkenlerden korumaya yardımcı olur.

Gözlerinizi suni gözyaşlarıyla nemlendirmek de pinguekül oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca kuru ve tozlu bir ortamda çalışırken koruyucu gözlük takmalısınız.